niedziela, 31 maja 2015

Welonka

Moja nowa aranżacja akwarium, a w roli głównej złota rybka.

Welonka





Welon (potocznie welonka) – jedna z odmian złotych rybek. Wyhodowane zostały w wyniku wieloletniej hodowli i selekcji karasia złocistego (Carassius auratus auratus). Są to udomowione ryby akwariowe  niewystępujące w środowisku naturalnym. W akwariach wyhodowano odmiany różniące się od siebie barwą
Opis zaczerpnięty z wikipedi 


Warunki w akwarium

Podobnie jak wszystkie odmiany złotych rybek, welony potrzebują dużego zbiornika z miejscem do pływania. Są dość dużymi rybami dorastającymi do 20 cm długości. Ryba jest aktywna, dużo je i dużo wydala szybko zanieczyszczając tym samym wodę, pieszczotliwie nazywam ją śmietniczkiem. Wskazana jest zatem tzw. nadfiltracja (zastosowanie filtru o mocy odpowiedniej dla większego zbiornika). Podobno nie wytrzymują niskich temperatur, ale spotkałam się z przenoszeniem na lato welonów do oczka wodnego, czuły się świetnie. Zakres temperatur to pomiędzy 20 a 25 stopni więc raczej są rybami wolącymi bardziej chłodne warunki życia, jak na akwarystykę.  Ja osobiście z powodu innych rybek utrzymuje temperaturę 26 do 28  stopni, mojej welonce to nie przeszkadza a wręcz zauważyłam że lepiej rośnie, w porównaniu z welonem u znajomych którzy przestrzegają tych wytycznych.

Cały plan akwarium.

Całe akwarium

poniedziałek, 25 maja 2015

Przytul się do brzozy

Przytulanie brzozy regeneruje umysł i ciało.

 Czujesz się źle, brakuje Ci energii, masz wrażenie, że Twój organizm pracuje na zwolnionych obrotach? Przytul się do drzewa! Ich leczniczy wpływ na organizm ludzki potwierdzają badania naukowe. Przebywanie w obecności drzew i krzewów pobudza organizm do samoleczenia.

Cytat z: jejswiat.pl

Lecznicze działanie drzew ma swoją naukową nazwę. Jest to tzw. sylwoterapia, inaczej drzewoterapia. Metoda ta wykorzystywana jest także do rewalidacji dzieci upośledzonych umysłowo. 

niedziela, 24 maja 2015

Trawa?

Sit rozpierzchły

Juncus effusus

Niezwykle wytrwała, zimozielona bylina lubiąca mokre środowisko.
Dorosłe egzemplarze dorastają do 50-80 cm wysokości i tworzą zwarte, wyprostowane kępy. Od kwietnia do sierpnia zdobią je niepozorne kwiaty, które początkowo mają zabarwienie zielone, a następnie brunatne.

Za podpowiedz co do nazwy dziękuje: Izabelka